Ed (73) en Joke (70) hebben hun hele leven hard gewerkt in de horeca. Nu ze met welverdiend pensioen zijn, maken ze nieuwe plannen voor de toekomst. Ook de toekomst van hun woonsituatie. Ze bespraken hun wensen en oriënteerden zich op de mogelijkheden. Inmiddels is hun eigen huis verkocht en wonen ze op hun boot, in afwachting van de bouw van hun droomwoning waar ze samen oud willen worden.
“Ik ben op m’n 16e begonnen in de horeca”, vertelt Ed. Zijn ouders hadden een eethuis op de Veluwe waar hij de kneepjes van het vak leerde. Later nam hij de eetgelegenheid van hen over. Samen met zijn vrouw Joke runde hij de plek zeven dagen in de week en ook hun kinderen groeiden er op.
Het eethuis voelde voor Ed en Joke als hun tweede thuis. Het was dan ook flink wennen toen ze met pensioen gingen; van altijd van huis naar altijd thuis. “Als je met pensioen gaat ga je anders kijken naar je woning en leefomgeving. Zelfs je grote tuin ga je met andere ogen bekijken..” En hoewel Ed altijd trouw is geweest aan zijn woonplaats, wijk en straat popte bij hen toch die ene vraag op: blijven we hier wonen? “We wonen heel mooi, we hebben het goed. Maar je moet wel realistisch zijn. Als onze gezondheid het toelaat, komt er een dag dat we ouder worden en minder kunnen. Blijven we hier dan in zo’n groot huis wonen?”
‘We moeten het met beide handen beetpakken’
Met die vraag in gedachten begonnen Ed en Joke zich langzaam te oriënteren. “We keken al een paar jaar rond. Willen we in deze week blijven wonen of in een andere buurt? Ook bedachten we ons dat als we iets anders willen kopen, we ons eigen huis moeten verkopen. Dus dat hebben we meteen te koop gezet.” Een gewaagde stap.
Maar Ed en Joke hielden hun ogen open, totdat zich er een geschikte gelegenheid voordeed. “Er kwamen plannen om in onze eigen wijk appartementen te bouwen. Via onze makelaar kregen we snel informatie over de locatie. Omdat we al in deze wijk woonden, kregen we voorrang bij de inschrijvingen!” vertelt Ed.
“Dus dan denk je: die kans moeten we met beide handen beetpakken. Het woonoppervlakte is kleiner en het appartement is gelegen in het centrum van de wijk. Dat vinden we erg belangrijk. We hebben ook in een andere wijk gekeken, maar op de locaties daar heb je altijd de auto nodig als je boodschappen wilt doen. Straks steek ik de weg over en ben ik in de winkel!”
Vind ik het over een aantal jaar nog steeds zo fijn? Over de vraag dachten we na,
Joke vertelt dat de beslissing nemen niet altijd even makkelijk was. “Veel mensen zeiden ‘waarom doe dat? Je woont zo mooi!’”. En ik wilde eigenlijk ook niet weg, want het was een fijn plekje en een fijn huis. Maar vind ik het over een aantal jaar nog steeds zo fijn? Over die vraag dachten we wel na.”
Appartement in aanbouw
Ed en Joke kregen uiteindelijk een ‘ja’ op het appartement, alleen deze moest nog wel gebouwd worden. Hun woonhuis was ondertussen al verkocht. Ze besloten de periode te overbruggen op hun boot. Dat zou eerst voor anderhalf jaar zijn, maar door vertragingen begint de bouw nu pas. “We zitten straks 2,5 jaar op de boot”, zegt Joke.
“Maar we kunnen er leuk op terugkijken”, voegt Ed toe. Ze liggen aan de rand van het Veluwemeer en hebben het samen erg naar hun zin. Dit betekent echter niet dat ze er zouden willen blijven wonen. “Er wonen hier ook mensen permanent op net zo’n schip als wij hebben. Eén man bijvoorbeeld is al in de 80. Dat is niets voor ons. Als een van ons ziek wordt, dan heb je een gigantisch probleem en dat moet je voor zijn.”
In onze nieuwe woning houd ik er al rekening mee dat we ouder worden
Die kijk passen ze ook toe in hun appartement. “In onze nieuwe woning houd ik er al rekening mee dat we ouder worden en dat er gebreken kunnen komen. We gaan bijvoorbeeld een badkamer maken die al aangepast is voor als we in de toekomst wat minder kunnen.” Met de nodige veranderingen wordt het dus een echte future-proof woning, waar ze samen zo lang mogelijk in kunnen blijven wonen.
Alles zelf beslissen
Nu Ed en Joke al zo’n twee jaar op de boot wonen gaat de bouw van hun toekomstige appartement eindelijk beginnen. “We hebben al boeken liggen over keukens en huisinrichtingen. We hebben ideeën en vinden het nu nog leuk om alles uit te zoeken. We konden wel doorgaan in onze oude situatie, maar dan ben je later krakkemikkig, voel je je niet lekker en heb je er geen zin meer in.”
Als je op een gegeven moment móet verhuizen, heb je er geen grip meer op
Ze stellen zich voor hoe de toekomst een andere wending zou krijgen als ze niet proactief zouden zijn… “Als je op een gegeven moment wel móet verhuizen, moeten je kinderen beslissingen voor je nemen, of iemand anders. Dan heb je er zelf geen grip meer op. Dan zeggen ze tegen je ‘in het bejaardentehuis is nog een plekkie’ en daar moet je dan maar naar toe. Denk niet: ik blijf eeuwig jong. Je moet reëel denken: ik wil op tijd verhuizen, dan kan ik nog zelf uitzoeken waar ik naartoe ga.”
Ed en Joke leven naar die visie door nu zelf een comfortabele plek in te richten waar ze zo lang mogelijk kunnen blijven wonen. “Nu vinden we het uitzoeken en inrichten van een nieuwe woning nog leuk en genieten we ervan!”
Ben jij benieuwd wat er verandert in je woonbeleving als je met pensioen gaat? Lees dan ook ons artikel: ‘Pensioen en wonen, wat verandert er?’